17 ივნისს რაჟდენ კუპრაშვილის ბიურომ ანტიკონსტიტუციური რუსული კანონების აღსრულება მურუსიძის სასამართლოს მეშვეობით დაიწყო. ისინი ჩვენგან, უფლებადამცველებისგან, სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე ითხოვენ ჩვენი დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქეების – წამების მსხვერპლების, ძალადობის მსხვერპლი ქალების, მოსწავლეების, სტუდენტების, მასწავლებლების, პენსიონერების, შშმ პირების, მეწარმეების, მამხილებლების, ჟურნალისტების, დამკვირვებლების, უკანონოდ გათავისუფლებული საჯარო მოხელეებისა და მათი ოჯახის წევრების პერსონალური ინფორმაციის გადაცემას, კერძოდ, ყველა იმ ადამიანის პირადი ნომრების, სახელების, გვარების, ფოტოსურათების, ფინანსური და საბანკო ინფორმაციისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის ინფორმაციის გადაცემას, ვინც გვენდობოდა და ჩვენი დახმარებით უსარგებლია.
ჩვენ არ ვაპირებთ ჩვენი დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქეების ნდობის ღალატს, თუნდაც ამას ჩვენი დევნა და დაპატიმრება მოყვეს. ივანიშვილის რეჟიმის მიერ ჩაგრული ადამიანების ინფორმაციას რუსულ რეჟიმს არ გადავცემთ. ჩვენთვის მათი მიზანი ცხადია – ივანიშვილი საქართველოში თავისუფალი სამოქალაქო საზოგადოების განადგურებას ცდილობს, ზუსტად ისე, როგორც ამას 1920-იან წლებში ბოლშევიკები, ბოლო დეკადაში კი – პუტინისა და ლუკაშენკას რეჟიმები აკეთებდნენ. კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ ჩვენ არ ვაპირებთ რუსული კანონებით ცხოვრებას, საქართველოს ევროპული მომავლის საბოტაჟისადმი შეგუებას და გავაგრძელებთ ბრძოლას ქართველი ხალხის უფლებების დასაცავად.

On June 17, Razhden Kuprashvili’s bureau began to enforce anti-constitutional Russian laws through the Murusidze court. They demand from us, human rights defenders, without legal grounds, to hand over personal information of citizens under our protection – victims of torture, women victims of violence, pupils, students, teachers, pensioners, disabled people, entrepreneurs, whistleblowers, journalists, observers, illegally dismissed civil servants and their family members. In particular, they demand that we hand over personal information, including names, surnames, photographs, financial and banking details, and health information of all those people who trusted us and do not benefit from our help.
We are not going to betray the trust of citizens under our protection, even if this means our persecution and imprisonment. We will not share information about people oppressed by Ivanishvili’s regime with the Russian regime. Their goal is clear to us – Ivanishvili is trying to destroy free civil society in Georgia, just as the Bolsheviks did in the 1920s, and the Putin and Lukashenko regimes did in the last decade. We declare once again that we are not going to live by Russian laws, accept the sabotage of Georgia’s European future, and will continue to fight to protect the rights of the Georgian people.