პრემია „თავისუფალი“ 2024 – გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
პრემიის „თავისუფალი“ გამარჯვებულები რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე დემონსტრაციაზე გამოვლინდნენ. ამ პრემიის მიზანი თავისუფალი შემოქმედებისა და აზროვნების წახალისება და  დამოუკიდებელი სათეატრო ორგანიზაციების / არტისტების საქმიანობის მხარდაჭერაა. ვინაიდან ფონდი ყოველთვის იყო თავისუფალი ადამიანების გვერდით, ყოველივე ქართულის გულშემატკივრად, ჩვენ პრემიის ფარგლებში გამოვლენილი საუკეთესო სპექტაკლი – „ნინო, ჩემი აფროდიტე“ (თეატრი ათონელზე) – 10,000 ლარით დავაჯილდოვეთ.
საგულისხმოა, რომ პრემიის მფლობელები – საუკეთესო სპექტაკლი, მსახიობები და სცენოგრაფია – გამოვლინდნენ სწორედ იმ სივრცეში, სადაც ქართული საზოგადოება დღეს ქვეყნის თავისუფლებისთვისა და ჩვენი ევროპული მომავლისთვის იბრძვის. მითუმეტეს, ბოლო დღეებში, ამ გამზირზე, გამორჩეული სიელვარით ვხედავთ სწორედ კულტურის სფეროს, თეატრებისა თუ სხვა შემოქმედებითი სივრცეების წარმომადგენლებს, რომლებიც შესაშური სამოქალაქო ჟინითა და გამბედაობით უდგანან ფარად იმ პატრიოტ ადამიანებს, რომელთა პროტესტმაც აუცილებლად ჩვენი ქვეყნის გათავისუფლება უნდა მოიტანოს.
უკვე მეორე წელია, პრემია „თავისუფალი“ აერთიანებს იმ დამოუკიდებელ, არასახელმწიფო დაფინანსებით მოქმედ თეატრებსა და არტისტებს, რომლებიც, რთული პოლიტიკური და ეკონომიკური გამოწვევების მიუხედავად, ღირებული სასცენო პროდუქტის შექმნას ახერხებენ.  პრემია არის ერთგვარი რეაქცია თავისუფალი შემოქმედებითი და მოქალაქეობრივი აზროვნებისა და გამოხატვის თავისუფლების იმ შეზღუდვაზე, რასაც ბოლო წლების განმავლობაში ვხედავთ. პრემიის ამოცანაა, წაახალისოს პროცესი, რომელიც სიახლის ძიებას, ტრადიციული თეატრალური გამოცდილების გადააზრებასა და დამოუკიდებელი ხელოვანების მხარდაჭერას გულისხმობს.
პრემიის „თავისუფალი“ საუკეთესო სცენოგრაფიის ნომინაციაში გაიმარჯვა მიხეილ ჩარკვიანმა ათონელის თეატრში დადგმული სპექტაკლით “სიყვარული და ინფორმაცია”. საუკეთესო მსახიობებად დასახელდნენ ნატალია გაბისონია სპექტაკლით “პათეტიკური მონოლოგები” / თეატრალური კომპანია “ჰარაკი” და ბექა ხაჩიძე სპექტაკლით “ბერსერკები II. მზიანი მხარე” / საშემსრულებლო ხელოვნების ლაბორატორია.

The winners of the “Free” Award were announced during the ongoing demonstration on Rustaveli Avenue. This award is meant to encourage free creativity and thinkers and to support the work of independent theater organizations/artists. Since the Foundation had always been on the side of free people, a supporter of everything Georgian, we awarded the performance “Nino, My Aphrodite” (The Theatre on Atoneli), which won the nomination for “The Best Performance,” GEL 10,000.
It is noteworthy that the winners of the award—the best performance, actors, and scenography—were revealed precisely in the place where Georgian society is currently fighting for the country’s freedom and our European future. Moreover, it is the representatives of the sphere of culture, theaters, and other artistic associations, whom we have seen with outstanding brilliance in recent days on this avenue and who, with enviable civic zeal and courage, stand as a shield for those patriotic people whose protest must, without a doubt, bring about the liberation of our country.
It’s the second year that the “Free” Award unites independent, non-state-funded theaters and artists who, despite tough political and economic challenges, still manage to create a valuable stage product. The award is a reaction in its way to the restriction on free creative and civic thinking, as well as freedom of expression that we have observed in recent years. The award is intended to encourage a process that involves the search for novelty, rethinking the traditional theatrical experience, and supporting independent artists.
The “Free” Award in “The Best Scenography” nomination went to Mikheil Charkviani for the performance “Love and Information,” which he staged at the Theatre on Atoneli. In “The Best Actress” nomination, the “Free” Award went to Natalia Gabisonia for her play in “Pathetic Monologues” / Theatre Company “Haraki,” and in “The Best Actor” nomination, to Beka Khachidze for his play in “Berserkers II. Sunny Side” / Performing Arts Laboratory.