ვგმობთ შსს-ს ძალადობრივ აქტს მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
2024 წლის 19 ნოემბერს, გამთენიისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო და კრიმინალური პოლიციის, აგრეთვე განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების გაერთიანებულმა ძალებმა დაარბიეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წინ მიმდინარე მშვიდობიანი დემონსტრაცია.
საქართველოს მოქალაქეები არჩევნების მასობრივი გაყალბების გამო ორი დღეა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტერიტორიაზე შვიდობიანი ფორმით უწყვეტ პროტესტს გამოხატავენ.
გამთენიისას, დაახლოებით 7:00 საათზე, საპოლიციო ძალებმა მშვიდობიანი მომიტინგეები ძალის გამოყენებით გაიყვანეს ადგილიდან. უკანონო დარბევის დროს დაკავებულია რამდენიმე პირი, მათ შორის, “მთავარი არხის” ოპერატორი, სერგი ბარამიძე, რომელსაც სამართალდამცავები ფიზიკურადაც გაუსწორდნენ. ფიზიკურად იძალადეს “პუბლიკას” ჟურნალისტზე, მინდია გაბაძეზეც. ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელი შეუშალეს OC Media-ს ჟურნალისტს, მარიამ ნიკურაძესა და “ნეტგაზეთის” ჟურნალისტს, გივი ავალიანს.
საქართველოში პოლიცია უკვე მერამდენედ ატარებს ძალადობრივ ოპერაციებს მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ, რითაც უხეშად არღვევს მოქალაქეების შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებებს.
მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმოქმედოს კანონის მოთხოვნების შესაბამისად. არ დაემორჩილონ მმართველი პარტიის უკანონო დავალებებს და იმოქმედონ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.

We condemn the Ministry of the Interior violent crackdown on peaceful demonstrators
On 19 November 2024, at dawn, the patrol police and criminal police departments, along with the Special Task Force of the Ministry of the Interior, implemented a crackdown operation against the peaceful demonstrators gathered in front of the Tbilisi State University building.
For the last two days, the Georgian citizens were gathering in front of the Tbilisi State University Building to express their protest against the massively rigged parliamentary elections.
This morning, at about 7 am, the police forcibly pushed out the demonstrators from the place of their peaceful assembly. During this unlawful operation, the police arrested several persons, including the Mtavari Arkhi cameraman, Sergi Baramidze, who, in addition, was brutally beaten up by police officers. Another victim of physical violence was Mindia Gabadze, a journalist from Publika. Two more journalists, Mariam Nikuradze of OD Media and Givi Avaliani of Netgazeti were also subject to harassment.
It has become an established practice in the police operations to crack down on peaceful demonstrations grossly violating thereby the freedoms of assembly and expression.
We urge the Ministry of the Interior to act strictly within the limits of law, not to comply with the unlawful instructions of the ruling party, and to respect the fundamental rights and liberties of the peaceful demonstrators.