ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი, საქართველოს ევროპული ინტეგრაციისკენ მიმართული საგრანტო კონკურსი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და საინიციატივო ჯგუფებისთვის
დასრულებული
სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი აცხადებს საგრანტო კონკურსს პროექტის „ერთიანი საქართველო ევროპისთვის“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია ევროკავშირის მიერ და ხორციელდება კონრად ადენაუერის ფონდის (KAS), სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის (CSF), ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრისა (EPRC) და თავისუფალ ჟურნალისტთა სახლის (IJH) მიერ.
ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის მთავარი მიზანია საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში ქვეყნის მასშტაბით სამოქალაქო და საზოგადოებრივი ჩართულობისა და დემოკრატიული ზედამხედველობის ხელშეწყობა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შესაძლებლობების გაძლიერება ევროინტეგრაციის პროცესის მხარდასაჭერად.
კონკურსში მონაწილეობის შესაძლებლობა ეძლევათ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, საინიციატივო ჯგუფებს, სათემო ორგანიზაციებსა და სათემო ჯგუფებს.
კონკურსის მიზანი:
საგრანტო კონკურსის მთავარი ამოცანაა ისეთი ინიციატივებისა და პროექტების მხარდაჭერა, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს, მასში საზოგადოების ფართო ჩართულობას, ევროკავშირის მიმართ ინტერესისა და ინფორმირებულობის გაზრდას ქვეყნის მასშტაბით – საქართველოს რეგიონებში, სოფლებსა და თემებში.
კონკურსის ფარგლებში განსაკუთრებული უპირატესობა მიენიჭება ინოვაციურ იდეებს, ინიციატივებს და ისეთ აქტივობებს, რომლებიც მიწვდება მათ შორის რთულად მისადგომ დასახლებებსა და მცირე სათემო ჯგუფებს.
კონკურსის მიზანია მხარდაჭერა ისეთი პროექტებისა, რომლებიც მოიცავს შემდეგ აქტივობებს:
ა. საკომუნიკაციო და საინფორმაციო კამპანიები, მედია ინიციატივები ცნობიერების ამაღლების ხელშესაწყობად;
ბ. მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ადვოკატირება (მათ შორის ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლებების მონიტორინგის საფუძველზე);
გ. ევროპული ღირებულებების წინააღმდეგ მიმართული დეზინფორმაციის გაქარწყლება;
დ. საზოგადოებრივი და სათემო ინიციატივები, მათ შორის ახალგაზრდობის მონაწილეობით.
აქტივობები უნდა შეესაბამებოდეს პროექტის ძირითად მიზანს: საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა და ამ მიმართულებით საზოგადოებრივი მხარდაჭერის მობილიზება.
განაცხადების წარდგენის პროცედურა და მოთხოვნები:
• კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ მოქმედ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, სათემო ორგანიზაციებს, საინიციატივო ჯგუფებს როგორც თბილისიდან, ასევე საქართველოს რეგიონებიდან;
• პროექტი უნდა იყოს შედგენილი საგრანტო განაცხადის ფორმის მიხედვით (ფორმა შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ვებ მისამართზე: https://apply.csf.ge/); აპლიკაციის შევსებისას პუნქტ N 2 – ში (ზოგადი ინფორმაცია პროექტის შესახებ) აუცილებელია, მოინიშნოს ევროინტეგრაციის პროგრამა;
• განაცხადში მკაფიოდ უნდა ჩანდეს პროექტის მიზნები და სამოქმედო გეგმა;
• ბიუჯეტი უნდა იყოს რეალისტური, კარგად დასაბუთებული და შემოთავაზებული აქტივობების შესაბამისი;
• კონკურსის ფარგლებში წარმოდგენილი პროექტის განსახორციელებლად მოთხოვნილი მაქსიმალური თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 15 000 ევროს, ხოლო მინიმალური თანხა არ უნდა იყოს 10 000 ევროზე ნაკლები;
• განაცხადთან ერთად წარმოდგენილ უნდა იქნას ზოგადი ინფორმაცია 2023-2024 წლებში განხორციელებული პროექტების შესახებ (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
• პროექტის ხანგრძლივობა: პროექტის განხორციელების მაქსიმალური ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 9 თვეს, ხოლო მონიმალური ვადა არ უნდა იყოს 4 თვეზე ნაკლები;
• კონკურსის ფარგლებში დაუშვებელია ერთი განმცხადებლის მიერ ორი ან მეტი განაცხადის წარდგენა.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადა: 2025 წლის 16 აპრილი, 17:00 სთ;
განაცხადის დროულად და სრულყოფილად წარმოდგენაზე პასუხისმგებელია განმცხადებელი. არასრულად წარმოდგენილი განაცხადი არ განიხილება.
გრანტის მაძიებელთა კონსულტაცია: მოთხოვნისამებრ.
დამატებითი ინფორმაციისათვის შეგიძლიათ დაგვიკავშირდეთ:
ტელ.: 599 539910; ელ.ფოსტა: [email protected]
შერჩევის პროცედურა: კონკურსზე წარმოდგენილ პროექტებს შეაფასებს სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის ევროინტეგრაციის პროგრამის ექსპერტთა კომისია. შერჩევის კრიტერიუმები წინასწარ იქნება განსაზღვრული, რათა საგრანტო კონკურსი ჩატარდეს სამართლიანად და გამჭვირვალედ.
სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი მადლობას გიხდით კონკურსით დაინტერესებისათვის და გისურვებთ წარმატებას!
პროექტი მხარდაჭერილია ევროკავშირის მიერ, მას ახორციელებს კონსორციუმი კონრად ადენაუერის ფონდის (KAS) ხელმძღვანელობით, რომელშიც შედიან ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC) სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი (CSF) და  თავისუფალ ჟურნალისტთა სახლი (IJH).
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს ევროკავშირთან დაახლოების ხელშეწყობას საზოგადოების ფართო ჩართულობითა და თანამშრომლობით;
ქვეყანაში დემოკრატიის, სამოქალაქო საზოგადოების, ახალგაზრდების, მედიის, ბიზნესის, ახალგაზრდა ადვოკატების და აქტივისტების სამართლებრივ მხარდაჭერასა და გაძლიერებას; სამეცნიერო კვლევებისა და საზოგადოებრივი დიალოგის ინიცირებას;
საქართველოს საზოგადოებისა და საერთაშორისო საზოგადოების ინფორმირების ზრას.
ეს დოკუმენტი შექმნილია ევროკავშირისა და კონრად ადენაუერის ფონდის მხარდაჭერით, პროეტის „ერთიანი საქართველო ევროპისათვის“ ფარგლებში. მის
შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის და კონრად ადენაუერის ფონდის შეხედულებებს“.

The Civil Society Foundation announces a grant competition within the framework of the “United for Georgia’s European Way” project, which is supported by the European Union and implemented by the Konrad Adenauer Foundation (KAS), the Civil Society Foundation (CSF), the Economic Policy Research Center (EPRC) and the House of Free Journalists (IJH).
The main goal of the EU-funded project is to promote civil society participation and democratic oversight throughout the country in Georgia’s European integration process, as well as strengthen the capacity of civil society organizations to support the European integration process.
Civil society organisations, initiative groups, community organisations and community groups are given the opportunity to participate in the competition.
The purpose of the competition
The main objective of the grant competition is to support such initiatives and projects that will contribute to the process of European integration of Georgia, broad public involvement in it, as well as increasing interest and awareness of the European Union throughout the country – in the regions, villages and communities of Georgia.
Within the framework of the competition, special preference will be given to innovative ideas, initiatives and events that will also cover hard-to-reach settlements and small population groups.
The purpose of the competition is to support projects that include, among others, the following activities:
a. Communication and information campaigns, media initiatives to promote awareness;
b. Evidence-based advocacy (including central and local government monitoring);
c. Countering disinformation targeting European values;
d. Civil and community initiatives, including youth participation.
The activity must correspond to the main goal of the project: promoting the process of European integration of Georgia and mobilizing public support in this direction.
Applications submission procedure and requirements:
• Civil Society Organizations, Initiative Groups, Community Organizations and Community Groups, both from Tbilisi and from the Regions of Georgia, can participate in the competition;
• The project must be drawn up according to the grant application form (the form can be found at the following web address: https://apply.csf.ge/en/ );  When filling out the application, in the block No.2 (general information about the project), it is necessary to tick the EU Integration Program;
• The project’s goals and action plan should be clearly visible in the application;
• The budget should be realistic, well-founded and relevant to the proposed activities;
• The amount requested for the implementation of the project presented within the framework of the competition should not exceed 15,000 EUR, the minimum amount should not be less than 10,000 Euros;
• Along with the application, must be submitted general information about projects implemented in 2023-2024 (if available);
• The maximum period of project implementation is 9 months, and the minimum is 4 months.
• It is not allowed to submit two or more applications by one applicant within the framework of the competition.
Submission deadline: 16 April, 2025, 17:00
The applicant is responsible for submitting the application in a timely and complete manner. Incomplete applications will not be considered.
Grant-seeker Consultations: upon request.
For more information, you can contact us:
Tel.: 599 539910; Email: [email protected].
Selection procedure: projects submitted to the competition will be assessed by an expert commission of the European Integration Program of the Civil Society Foundation. Selection criteria will be determined in advance to ensure that the grant competition is fair and transparent.
The Civil Society Foundation thanks you for your interest in the competition and wishes you success!
——————————————————————————————————————————————
The project is supported by the European Union and implementing by a consortium led by the Konrad Adenauer Foundation (KAS), which includes the Economic Policy Research Center (EPRC), the Civil Society Foundation (CSF) and the House of Free Journalists (IJH).
The project aims to promote Georgia’s further integration with the European Union through extensive public participation and cooperation; the strengthening of democracy and freedom of expression; the empowerment of civil society, youth, media, business, as well as legal support for local activists; the initiation of high-quality research and public dialogue; and the raising of awareness of Georgian society and the international community.
This document has been produced with the assistance of the European Union and Konrad-Adenauer-Stiftung within the framework of the project United for Georgia’s European Way”. Its contents are the sole responsibility of Civil Society Foundation and do not necessary reflect the views of the European Union and the Konrad-Adenauer-Stiftung.