რატომ ევროპა? - საქართველოს კინოინსტიტუტის მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კონკურსის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
22 ოქტ, 2024
რატომ ევროპა? ამ კითხვას ეხმაურება ფილმი „ვერიფიკაცია“, რომელიც საქართველოს კინოინსტიტუტის მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კონკურსის გამარჯვებულია. ჟიურის გადაწყვეტილებით, გიორგი გოცირიძისა და გიორგი აბაშვილის რეჟისორობით შექმნილი ფილმი არის „სხარტი, ზუსტი და ზომიერი. ყველა წამი, ჟესტი, ყველა სიტყვა
ემსახურება იმას, რომ კიდევ ერთხელ გავიმეოროთ მარტივი საზეპირო: საქართველო
არის ევროპა და ჩვენი ევროპული მომავალი მარტივი არჩევანით ჩვენვე უნდა
გავაფორმოთ“.
მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კონკურსი „რატომ ევროპა?“ სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით ჩატარდა. მოყვარულმა თუ პროფესიონალმა ავტორებმა საკუთარი ნამუშევრებით გვაჩვენეს, როგორ ხედავენ საქართველოს ევროპულ ოჯახში. სხვადასხვა ნომინაციაში გამარჯვებული მონაწილეები ფულადი პრიზებით დაჯილდოვდნენ და მაყურებელს თავი საინტერესო შემოქმედებითი ხედვით დაამახსოვრეს.
„შესაძლოა, დღეს არის ყველაზე გადამწყვეტი და ეგზისტენციალური მომენტი საქართველოსთვის. ახლა მნიშვნელოვანია ყველა მცდელობა, მათ შორის ახალგაზრდებისა თუ რეჟისორების მცდელობა იმის გასაჟღერებლად, რომ ჩვენ მივდივართ ევროპაში და გვჭირდება ევროპა“ – ასე შეაფასა კონკურსის მნიშვნელობა ქეთი ხუციშვილმა გამარჯვებულთა დაჯილდოების ღონისძიებაზე.
ეს კონკურსი ფონდისა და კინოინსტიტუტის მეორე თანამშრომლობაა. საქართველოს კინოინსტიტუტი ბერლინის საერთაშორისო კინოფესტივალზე დამოუკიდებელი ქართული სტენდით სწორედ ფონდის მხარდაჭერით წარსდგა მაშინ, როცა ხელოვანები კულტურის სამინისტროსთან ბოიკოტში აღმოჩნდნენ. ახლაც, როგორც მაშინ, საქართველოს კინოინსტიტუტის მიზანია, მხარი დაუჭიროს ქართული კინოს განვითარებასა და პოზიციონირებას საერთაშორისო ასპარეზზე.
გამარჯვებულ ფილმთან ერთად, შეგიძლიათ ნახოთ კონკურსის მეორე ტურში გადასული სხვა ფილმებიც, რომლებიც შემოქმედების განსხვავებული ხასიათითა და სცენარით პასუხობენ კითხვას „რატომ ევროპა“? https://www.youtube.com/playlist?list=PLDcfmZ0hw451vSHFvYdetbWQ6QIv_MDS2
სამოქალაქო საზოგადოების ფონდთან ერთად, პროექტის პარტნიორები იყვნენ: დოკუმენტური კინოს ასოციაცია, საპროდიუსერო კომპანიები ‘Arebatto Films’ და ‘3003 Film Priduction’, რადიო თავისუფლება, კულტურა დემოკრატიისთვის

“Why Europe? The film “Verification”, the winner of the Georgian Film Institute’s Short Film Competition, answered this question. As decided by the jury, the film directed by Mr. Giorgi Gotsiridze and Mr. Giorgi Abashvili is “sharp, precise and moderate. Every second, every gesture and every word serve to reiterate a simple notion we knew by heart: Georgia is Europe and we ourselves must shape our European future with a simple choice”.
The Short Film Competition “Why Europe?” was organized with the support of the Civil Society Foundation. Debut and professional film directors showed us in their works how they see Georgia in the European family. The winners of various nominations were awarded monetary prizes, and the audience remembered them as artists with a fascinating creative vision.
“Perhaps, today is the most decisive and existential moment for our country. All efforts are important now, including the efforts of young people and film
directors to declare that we are moving towards Europe, and we need Europe,” this is how Ms. Keti Khutsishvili assessed the importance of the competition at the awards ceremony.
This competition is the second collaboration between the Foundation and the Film Institute. The Georgian Film Institute presented an independent Georgian stand at the Berlin International Film Festival with the support of the Foundation at a time when artists were in a position of boycott by the Ministry of Culture. Now, as then, the goal of the Georgian Film Institute is to bolster the development and positioning of Georgian cinematograph in the international arena.
You can watch the film that won the competition and other films that were selected for the second round, which, with different creative approaches and screenplays, answer the question: “Why Europe?” “https://www.youtube.com/playlist?list=PLDcfmZ0hw451vSHFvYdetbWQ6QIv_MDS2
The partners of the project, together with the Civil Society Foundation, were: the Documentary Association Georgia (DOCA), production companies “Arrebato Films” and “3003 Film Production”, Radio Liberty, Culture for Democracy…