სამოქალაქო ორგანიზაციები ეხმაურებიან ევროკომისიის რეკომენდაციების შესასრულებლად სამთავრობო გეგმის დამტკიცებას
09.01.2024
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის განსაზღვრული ნაბიჯების განსახორციელებლად მთავრობის მიერ დამტკიცებულ გეგმას. მიგვაჩნია, რომ სამოქმედო გეგმის დამტკიცება დადებითი ნაბიჯია და ამან ხელი უნდა შეუწყოს მთავრობის მეტ ღიაობასა და ანგარიშვალდებულებას, თუმცა სამწუხაროა, რომ წარმოდგენილი გეგმა არ შემუშავდა სათანადო ჩართულობით, ხოლო მისი შინაარსი არაერთი მიმართულებით საჭიროებს დაზუსტებას.
2023 წლის 14 დეკემბერს საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების შემდეგ, ევროკომისიამ ქვეყანას განუსაზღვრა 9 პრიორიტეტული ნაბიჯი რეფორმებისთვის, რომლის შესრულების შემდეგაც გაიხსნება საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების თაობაზე მოლაპარაკებები. ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 პრიორიტეტული ნაბიჯის შესასრულებლად საქართველოს მთავრობამ სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა, რომელიც მხოლოდ 25 დეკემბერს გამოქვეყნდა, თუმცა აღნიშნული დოკუმენტი ჯერ კიდევ 27 ნოემბერს იყო დამტკიცებული ევროინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის მიერ.
სამოქმედო გეგმის შემუშავება მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, რომელმაც უნდა გააჩინოს სამოქალაქო საზოგადოების, პოლიტიკური სპექტრის და საერთაშორისო საზოგადოების ნდობა სამუშაო პროცესების მიმართ. სამწუხაროდ, სამოქმედო გეგმის შემუშავების და დამტკიცების პროცესში მინიმალურადაც არ ყოფილან ჩართულები სამოქალაქო ორგანიზაციები და ოპოზიციური პარტიები. საგულისხმოა, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ევროკომისიის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.  მართალია, სამოქმედო გეგმა გამოქვეყნებამდე გადაეგზავნა ევროკომისიას, მაგრამ საზოგადოებისთვის ამ დრომდე უცნობია, რა ტიპის კომუნიკაცია/უკუკავშირი იყო ევროკომისიის მხრიდან და გაითვალისწინა თუ არა კომისიის რეკომენდაციები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ქართულმა მხარემ. ეს საკითხი განსაკუთრებით საყურადღებოა იმ ფონზე, რომ მთავრობამ  ევროკომისიას უკვე დამტკიცებული დოკუმენტი გაუგზავნა.
ნიშანდობლივია, რომ ინსტიტუციურად სამოქმედო გეგმა დამტკიცებულია მთავრობის მიერ, მაშინ როცა მასში გაწერილი არაერთი ღონისძიება/მოქმედება პარლამენტის მანდატის ქვეშ ექცევა (ევროინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის სხდომებს მართალია, ესწრება საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის წარმომადგენლი, თუმცა სათათბირო ხმის უფლების გარეშე). სამოქმედო გეგმის ამგვარი გზით შემუშავება/დამტკიცება უგულებელყოფს ბალანსს სახელისუფლებო შტოებს შორის და აკნინებს პარლამენტის როლს ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების განსაზღვრის პროცესში. მიგვაჩნია, რომ სამოქმედო გეგმა პარლამენტის მიერ თუ არა, მინიმუმ მისი აქტიური ჩართულობით უნდა შემუშავებულიყო, თუმცა საზოგადოებისთვის უცნობია, რამდენად აქტიურად იყო საკანონმდებლო ორგანო ჩართული სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში.
რაც შეეხება დოკუმენტის შინაარსს – გვესმის, რომ სამოქმედო გეგმა ვერ იქნება სრულად დეტალიზებული და დაწვრილებით ვერ განსაზღვრავს თითოეული მიმართულებით დაგეგმილ ყველა ნაბიჯს. თუმცა, ამავდროულად, ის უნდა ქმნიდეს კონკრეტულ ჩარჩოებსა და მოლოდინებს როგორც პროცესზე, ისე შინაარსზე. სამწუხაროდ, ამ კუთხით სამოქმედო გეგმის დოკუმენტი საკმაოდ ზოგადია და არ შეიცავს არსებულ თუ სამიზნე ინდიკატორებს და შინაარსობრივად სრულყოფილად არ ეხმიანება ევროკომისიის მიერ განსაზღვრულ რეკომენდაციებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების პროცესში მისი პოლიტიკა/მიდგომები გულისხმობდეს თანამონაწილეობას, დიალოგსა და ღიაობას. ამავდროულად, ხელისუფლებამ უნდა აღიაროს ცალკეული მიმართულებებით არსებული გამოწვევები/პრობლემები და გადადგას რეალური ნაბიჯები მათზე საპასუხოდ ევროკომისიის, ვენეციის კომისიისა და ეუთოს რეკომენდაციების შესაბამისად.

Civil Organizations on the Approval of the Government’s Plan for Implementing the European Commission’s Recommendations
09.01.2024
The signatory organizations agree with the plan approved by the Government to implement the steps outlined for Georgia by the European Commission. We believe that the approval of the action plan is a positive step, and it should contribute to greater openness and accountability of the Government. However, we regret that the presented plan was developed without proper involvement, and its content needs clarification in many directions.
After granting Georgia the status of a candidate country for EU membership on December 14, 2023, the European Commission outlined nine priority steps for reforms, after which negotiations on Georgia’s EU membership will be opened. To implement the EC’s nine priority steps, the Government of Georgia developed an action plan, which was published only on December 25, although the mentioned document was approved by the Government Commission for European Integration on November 27.
The development of the action plan is an important step that is expected to inspire confidence in the process among the civil society, the political spectrum and the international community. Unfortunately, civil organizations and opposition parties were not even minimally involved in the process of developing and approving the action plan. Whereas the involvement of civil society in the decision-making process is among the priorities of the European Commission. Indeed, the action plan was sent to the European Commission prior to its publication, but the public still doesn’t know what type of communication/feedback was from the European Commission and whether the Georgian side took into account the Commission’s recommendations (if any). This issue is particularly noteworthy in light of the fact that the Government has sent the already approved document to the European Commission.
Also, it’s worth mentioning that institutionally the action plan has been approved by the Government, while a number of measures/actions described in it fall under the mandate of the Parliament (although a representative of the European Integration Committee of the Georgian Parliament attends the meetings of the Commission of Georgia on EU Integration, but without the right to vote). Developing/approving the action plan in this way ignores the balance between the branches of government and diminishes the role of the Parliament in the process of determining the core directions of the country’s domestic and foreign policy. We believe that the action plan should have been developed if not by the Parliament, then at least with its active involvement, although the public doesn’t know how actively the legislative body was involved in developing the action plan.
As for the content of the document – we understand that the action plan cannot cover all the details and scrutinize all the steps planned in each direction. However, at the same time, it should create specific frameworks and expectations for both process and content. Unfortunately, in this regard, the document of the action plan is quite general and does not contain existing or target indicators, and its content isn’t in full concord with the EC’s recommendations.
Taking all the above into account, we urge the Georgian Government to ensure participation, dialogue and openness in its policies/approaches in the process of implementing the European Commission’s recommendations. At the same time, the authorities need to acknowledge the challenges/problems in certain directions and take real steps to address them in accordance with the recommendations of the European Commission, the Venice Commission and the OSCE.