აჭარის მრავალფეროვნება ბათუმის რელიგიის მუზეუმში
აჭარის მრავალფეროვნებას საინტერესოდ გაგაცნობთ ბათუმის რელიგიის მუზეუმი, რომელიც სულ ახლახან გაახლდა. დიდხანს მივიწყებული საგამოფენო სივრცე სხვადასხვა რელიგიისთვის დამახასიათებელ 400-მდე ექსპონატს აერთიანებს, მათ შორის, უნიკალურსაც. გაახლებული გამოფენა თავს უყრის მართლმადიდებლურ, კათოლიკურ, მუსლიმურ, იუდეურ და სომხურ სამოციქულო ეკლესიასთან დაკავშირებულ ნივთებს: ხატებს, ფოტოებს, წიგნებს, მაკეტებსა და ბარელიეფურ ნაკეთობებს.
წლების განმავლობაში, ბათუმის რელიგიის მუზეუმში ექსპონატების შენახვისა თუ წარმოდგენისთვის არახელსაყრელი პირობები იყო. საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით, 2020 წელს, ორგანიზაციამ „მწვანე სექტორი“ მუზეუმის განვითარების ხელშეწყობა დაისახა მიზნად. პროექტის „ინტერკონფესიური პლატფორმა სამუზეუმო სივრცეში“ ფარგლებში, მუზეუმის ტექნიკური საშუალებები გაუმჯობესდა. ამასთან, შემუშავდა თემატური რეკომენდაციები მუზეუმის ინსტიტუციური განვითარების საკითხებზე, ჩატარდა საერთაშორისო კონფერენცია, რომელშიც მუზეუმის თანამშრომლებმაც მიიღეს მონაწილეობა.
პროექტის ფარგლებში, აჭარის მუზეუმების გაერთიანების ვებგვერდი www.ajaramuseums.ge ვიზუალურად და სტრუქტურულად გაახლდა. საინფორმაციო-საგანმანათლებლო აქტივობებში ახალგაზრდები ჩაერთნენ. აღნიშნულმა პროექტმა ხელი შეუწყო მუზეუმის პოპულარიზაციასა და მისი სოციალური როლისა და საგანმანათლებლო დანიშნულების ფართოდ წარმოჩენას.
მიმდინარე წელს, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი რესურსებით, ბათუმის რელიგიის მუზეუმი სრულად გაახლდა და ის კომპლექსურ, თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილ საგამოფენო სივრცედ გარდაიქმნა. ბათუმის სხვა ტიპის მუზეუმებიდან თემატური ექსპონატების გადმოტანასთან ერთად, ახალი ექსპონატებიც დამზადდა.
სამუზეუმო სივრცე ღიაა საგანმანათლებლო-შემეცნებითი შეხვედრებისთვისა თუ კონფერენციებისთვის. ეს არის ინტერკულტურული ურთიერთობების ერთგვარი პლატფორმა, სადაც საინტერესო გარემოა სკოლის მოსწავლეებისთვისა თუ ახალგაზრდებისთვის, რათა მათ ადრეული ასაკიდანვე გააცნობიერონ, რომ აჭარა მრავალკონფესიური რეგიონია. თავისთავად, ეს ხელს შეუწყობს განსხვავებული რელიგიური იდენტობის ახალგაზრდების ურთიერთობასა და მათში ტოლერანტობის მნიშვნელობის გააზრებას.

The recently renovated Batumi Museum of Religion will introduce you to the diversity of Adjara. The long-forgotten exhibition space brings together about 400 exhibits, including unique ones, typical for different religions. The updated exhibition presents pieces related to the Orthodox, Catholic, Muslim, Jewish, and Armenian Apostolic Church, such as icons, photographs, books, maquettes, and bas-relief works. Over the years, the Batumi Museum of Religion has faced unfavorable conditions for storing and presenting exhibits. With the support of the Open Society Georgia Foundation, in 2020, the organization “Green Sector” set itself the goal of promoting the development of the museum. As part of the project “Inter-Confessional Platform in the Museum Space,” the technical facilities of the museum were improved. Additionally, specific recommendations were drawn up on how to develop the museum institutionally; an international conference was organized, in which the museum employees also took part.
The Union of Museums of Adjara’s website, www.ajaramuseums.ge, was updated both visually and structurally as part of this project. Young people were involved in various educational activities. This project contributed to the popularization of the museum and the broad presentation of its social and educational roles.
This year, the Autonomous Republic of Adjara allocated funds from the local budget that made it possible to completely renovate the Museum of Religion in Batumi and transform it into a complex exhibition space equipped with modern technologies. Here, thematic exhibits from other types of museums in Batumi were moved,, moreover, new exhibits were created.
The museum’s space is available for educational and informative meetings and conferences. Per se, it is a platform of intercultural relations, offering a captivating environment for schoolchildren and young people so that they understand from an early age that Adjara is a multi-confessional region. Of course, this will enhance the relationship between young people of diverse religious identities and their understanding of the significance of tolerance.